Menu Zamknij

NOC MUZEÓW 2025

W sobotę 17 maja zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Nocy Muzeów. Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne będzie czynne od godziny 18 do 23.

W tym roku proponujemy:

Piętro III: Ocalone od zapomnienia. Wileński rodowód Kościoła Białostockiego

Wystawa prezentuje artefakty dokumentujące związki młodego Kościoła Białostockiego z Wilnem. Pokazuje narodziny, wyodrębnianie się i usamodzielnianie struktur Kościoła katolickiego na Białostocczyźnie od czasów, gdy te tereny stanowiły zachodnie rubieże diecezji i archidiecezji wileńskiej, poprzez przełomowy rok 1945, kiedy w Białymstoku zamieszkał wypędzony przez władze sowieckie arcybiskup metropolita wileński, aż po czasy współczesne, w których lokalny Kościół osiągnął stabilizację dzięki utworzeniu tu stałych struktur kościelnych (archidiecezji i metropolii). Zwiedzanie wystawy – na życzenie gości – odbywa się z przewodnikiem.

Piętro IV: Wilno – Kraków 1925–2025. Stulecie stołecznych prowincji kościelnych na kartach pocztowych z dwudziestolecia międzywojennego

Wystawa została przygotowana na okoliczność jubileuszu 100 lat, które minęły od zawarcia konkordatu pomiędzy Stolicą Apostolską a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w 1925 roku. W wyniku konkordatu Kraków, odwieczna stolica Korony Polskiej, i Wilno, odwieczna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, po raz pierwszy w swych dziejach stały się siedzibami arcybiskupów i zostały podniesione do rangi stolic metropolii, czyli prowincji kościelnych. Prezentowane na ekspozycji unikatowe karty pocztowe sprzed 100 lat obrazują i przypominają dzieje i niepowtarzalny miniony klimat dwóch miast stołecznych Rzeczypospolitej Obojga Narodów, uhonorowanych w 1925 roku.

Piętro IV: Jan Styka – Portrety. Białostocka premiera

Jan Styka urodził się 8 kwietnia 1858 roku we Lwowie. Edukację artystyczną rozpoczął w Akademii Wiedeńskiej, która w tym czasie była uważana za jedną z najlepszych uczelni artystycznych w Europie. W roku 1881 wyjechał do Rzymu, by tam kontynuować naukę. W trakcie rzymskich studiów za swoje prace został uhonorowany licznymi odznaczeniami, nagrodami i wyróżnieniami. Kolejny etap doskonalenia warsztatu artystycznego odbył pod kierunkiem Jana Matejki w Krakowie. Dał się poznać jako malarz scen historycznych, batalistycznych, płócien religijnych i portretów. Jego najbardziej rozpoznawalnymi pracami są panoramy, których był pomysłodawcą: „Racławice”, „Golgota”, „Męczeństwo chrześcijan”. Portrety prezentowane na wystawie są doskonałym przykładem kunsztu malarskiego artysty, jego kwintesencją. Prace pochodzą ze zbiorów prywatnych. Wystawa jest premierową prezentacją tego kierunku twórczości mistrza Jana Styki w Białymstoku.