Michał Sopoćko (ur. 1 listopada 1888 w Juszewszczyźnie, zm. 15 lutego 1975 w Białymstoku) – polski duchowny katolicki, doktor habilitowany teologii, spowiednik świętej Faustyny Kowalskiej, apostoł Miłosierdzia Bożego, założyciel Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
Działalność duszpasterska
Pracował kolejno jako wikariusz w Taboryszkach (1914–1918), następnie jako kapelan Wojska Polskiego w Warszawie i Wilnie (1918–1932). Przez pięć lat pełnił obowiązki ojca duchownego w Seminarium Duchownym w Wilnie (1927–1932). 1 marca 1926 na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Etyka rodziny w prawodawstwie polskim” napisanej pod kierunkiem ks. prof. Franciszka Jehliczki uzyskał na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego stopień naukowy doktora teologii[5]. W 1926 został ojcem duchownym w seminarium wileńskim. Habilitował się w 1934 na Wydziale Teologii Katolickiej UW. Najdłużej pracował jako profesor teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i w Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku (1928–1962). Jako spowiednik św. Faustyny Kowalskiej zainteresował się kultem Miłosierdzia Bożego i stał się nie tylko jego głosicielem, ale również dał podstawy teologiczne tego kultu.
W czasie wojny ksiądz Michał Sopoćko pomagał w ratowaniu około stu Żydów, czym naraził się Niemcom i został skazany na rozstrzelanie[6]. W 1942 musiał opuścić Wilno. Jeszcze przed wojną utrzymywał kontakty z Urszulą Ledóchowską, która była przełożoną zakonu urszulanek, teraz siostry pomogły mu znaleźć schronienie. Do roku 1944 przebywał w Czarnym Borze (teraz małe miasteczko w pobliżu Wilna) u Felicji Węsławowicz.
Doprowadził on do namalowania obrazu Miłosiernego Chrystusa „Jezu ufam Tobie” według wskazówek siostry Faustyny, jego publicznego wystawienia w Ostrej Bramie oraz rozpowszechnienia broszur z jego reprodukcją[9]. Autor wielu publikacji poświęconych dobroci Jezusa, w tym trzytomowej – Miłosierdzie Boga w dziełach Jego.
Był założycielem zgromadzenia zakonnego Sióstr Jezusa Miłosiernego (1941).
Beatyfikacja
Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym zakończył się w dniu 29
września 1993 i akta procesu zostały przekazane do Kongregacji ds.
Beatyfikacji i Kanonizacji w Watykanie. Postulatorem procesu był ks.
prałat Krzysztof Nitkiewicz.
W 2004 papież Jan Paweł II ogłosił dekret o heroiczności cnót ks.
Michała Sopoćki. 17 grudnia 2007 papież Benedykt XVI uznał cud za
wstawiennictwem księdza Michała Sopoćki. Uroczysta beatyfikacja miała
miejsce 28 września 2008 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w
Białymstoku. Przewodniczył jej abp Angelo Amato. Homilię wygłosił kard.
Stanisław Dziwisz.
Władze kościelne reprezentowali: prymas Polski kardynał Józef Glemp,
metropolita wileński kardynał Audrys Bačkis, metropolita
mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Ze strony władz
świeckich w uroczystości wzięli udział: Prezydent RP – Lech Kaczyński,
ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski, Marszałek
Sejmu – Bronisław Komorowski, prezydent Białegostoku Tadeusz
Truskolaski.
Strona poświęcona błogosławionemu: sopocko.pl